Szanowni Państwo,

Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej, na których zostaje udostępniona informacja publiczna. Informacje w nim prezentowane publikowane są w odpowiednich działach a ich treść pomaga w intuicyjnym dotarciu do interesujących informacji.

Uwarunkowania prawne Uruchomienia Biuletynu Informacji Publicznej jest niezbędne dla funkcjonowania ustawy z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198) oraz Rozporządzenia MSWiA z 17 maja 2002 w sprawie BIULETYNU INFORMACJI PUBLICZNEJ (Dz. U. Nr 67, poz. 619).

Co to jest informacja publiczna? Ustawa, która weszła w życie 1 stycznia 2002 r. precyzuje konstytucyjny zapis art. 61 o prawie obywateli do informacji o działaniach władz publicznych. Ustawa nakazuje organom władzy państwowej (i innym podmiotom) udostępniać każdą informację w sprawach publicznych tj. informacje publiczną (art.1, ust 1). Wyjątek stanowią informacje niejawne (art.5, ust. 5). Dostęp do informacji publicznej przysługuje każdemu. Od osoby, która domaga się takiej informacji, nie wolno żądać wykazania, że ma ona w tym interes prawny lub faktyczny. Prawo to obejmuje uprawnienia do: uzyskania informacji, w tym informacji przetworzonej, wówczas gdy jest to szczególnie istotne dla interesu publicznego, wgląd do dokumentów urzędowych, dostępu do posiedzeń kolegialnych organów władzy publicznej pochodzących z powszechnych wyborów.

1.  Opis elementów zawartych na stronie

Menu przedmiotowe – menu zawierające odnośniki do dokumentów pogrupowanych według kryteriów merytorycznych, np. struktury spraw z zakresu kompetencji instytucji-posiadacza Biuletynu.

Redakcja BIP - odnośnik do podstrony zwierającej informację o osobach odpowiedzialnych za redagowanie Biuletynu

Historia publikacji - odnośnik do podstrony zawierającej informacje o zmianach dokonanych w dokumentach wprowadzonych wcześniej do Biuletynu

Szukaj - po wpisaniu interesującej nas frazy specjalny mechanizm przeszuka całą stronę BIP odnajdując w niej wskazane przez nas słowa (wyszukiwarka główna)

Szukaj w tym dziale – po wpisaniu interesującej nas frazy specjalny mechanizm przeszuka tylko aktualnie otwarty działa BIP odnajdując wskazane przez nasz słowa (wyszukiwarka pomocnicza)

2.  Nawigacja

Nawigacja na stronach Biuletynu Informacji Publicznej odbywa się za pośrednictwem aktywnych elementów  „Menu”. Klikając w aktywny element menu zostajemy automatycznie przekierowani do działu zwierającego interesujące nas informacje.

3.  Załączniki

Wszystkie pliki do pobrania zamieszczone na niniejszej stronie zapisane są w formacie pdf. Do ich poprawnego wyświetlenia niezbędny jest program Adobe Acrobat Reader 7.0 lub nowszy. W przypadku pobierania plików z tej strony korzystamy z opcji „zapisz element docelowy jako".

InformacjeInformacje:

Liczba wyświetleń: 1187

Udostępniono dnia: 18.12.2015 10:59

Dokument wprowadził:
Administrator

Dokument opublikował:
Administrator

Drukuj dokument

Historia publikacjiHistoria publikacji:
  • 23.12.2015, Administrator: Edycja zakładki Jak korzystać z BIP